Duyuru

Çöküş
Henüz duyuru yok

Cihanbeyli Tarihi

Çöküş
X
 
 • Filtrele
 • Zaman
 • Göster
Hepsini Sil
yeni mesajlar

 • Cihanbeyli Tarihi

  TARİHÇE

  İlçemiz Cihanbeyli'nin tarihi geçmişi Konya tarihi ile paraleldir. Konya'yı Cihanbeyli'den ayıran doğal sınırlar yoktur. Cihanbeyli tarihi gelişimi, coğrafi ve sosyal yaşantısı yönünden Konya'nın bir parçasıdır.

  Cihanbeyli'nin ilk adı Esbikeşan'dır. Daha sonraları "İnevi" adını almış ve uzun yıllar İnevi adını taşımıştır. Esbikeşan İlçesi ilçelikten bucaklığa, bucaklıktan ilçeliğe çok kez yer değiştirmiştir.

  Böğrüdelik Köyü'ne Cambegli Aşireti yerleşir. Böğrüdelik 1928 yılında ilçe merkezi olur. Cihanbeyli de "Mürseli Efendi" Nahiyesi adını alarak bu ilçeye bağlanır. 1929 yılında Böğrüdelik'ten ilçelik kaldırılır, Mürseli Efendi Bucağı ilçe olur. Böğrüdelik'te bulunan Cambeyli Aşireti'nin adına uygun olarak Mürseli Efendi adı Cihanbeyli'ye dönüştürülür.

  Cihanbeyli, İç Anadolu Bölgesi'nin orta kısımlarına düşer. Bağlı olduğu Konya İli'nin 100 km. kuzeyinde, Tuz Gölü'nün batısındadır. Konya-Ankara yolu ilçemize canlılık katmaktadır.

  Cihanbeyli kuzeye doğru uzanan Konya Ovası'nın devamı gibidir. İlçenin bulunduğu kesimler geniş yayla özelliği gösterir. Ova-yayla özellikleri Ankara'ya doğru Kulu İlçesi komşusunu da alarak sürer.

  Ovaların deniz yüzeyinden yüksekliği genellikle 950 ile 1000 metre arasındadır. Yayla kısımlarının deniz seviyesinden yükseklikleri 1000 metreyi aşar.

  Önemli tepesi, güneyde bulunan Bozdağ'dır. Yüksekliği 1150 m'yi bulur. Cihanbeyli'nin doğusunda Tuz gölü ve Aksaray İli, batısında Sarayönü ve Yunak ilçeleri, güneyinde Altınekin İlçesi, kuzeyinde Kulu ile Haymana ilçeleri vardır.

  Cihanbeyli yöresinin tek akarsuyu İnsuyu Çayı'dır. Tersishan (Tersakan), Süt Gölü, Acı Göl ve Adil Göl, başlıca gölleridir.
Hazırlanıyor...
X