Duyuru

Çöküş
Henüz duyuru yok

Güneysınır Tarihi

Çöküş
X
 
 • Filtrele
 • Zaman
 • Göster
Hepsini Sil
yeni mesajlar

 • Güneysınır Tarihi

  TARİHÇE

  Güneysınır, Konya İli'nin bir ilçesidir. Konya'ya 75 km uzaklıkta, Konya-Karaman D715 karayolunun 11 km batısında yer alan ilçe merkezini oluşturan iki yerleşim yeri, Osmanlı döneminde Karasınır ve Elmasun olarak bilinen köylerdi. Her iki köyle ilgili kayıtlara, 1531 tarihli Muhasebe Defteri'nde ve 1584 tarihli tahrir defterlerinde rastlanmaktadır. Ayrıca Elmasun, 19. yüzyılda batılı coğrafyacılar tarafından hazırlanan çeşitli haritalarda, örneğin Tallis tarafından yayınlanan 1851 tarihli Asia Minor Haritası'nda gösterilmektedir. Her iki köy cumhuriyet döneminde önce Bozkır İlçesi'ne bağlı iken 1955 yılında Çumra İlçesi'ne bağlanmıştır.

  20.05.1990 tarih ve 20523 Sayılı Resmi Gazete'de yayınlanan "3644 Sayılı 130 İlçe Kurulması Hakkında Kanun" ile 09 Mayıs 1990 tarihinde Güneybağ ve Karasınır Belediyelerinin tüzel kişiliği kaldırılarak "Güneysınır" adıyla tek bir belediye kurulmasına, Güneysınır merkez olmak üzere Konya İli'nde Güneysınır adıyla ilçe kurulmasına karar verilmiştir. Karasınır, Güneybağ ve Emirhan ise ilçenin mahalleri haline gelmiştir. İlçe idare binalarının Karasınır ve Güneybağ mahalleleri arasındaki ortak uzaklıktaki alana taşınmasıyla ilçe merkezi oluşmuştur.

  Halk arasında "Gavur Hüyüğü" ve "Güdelesin" diye bilinen hüyükten ve civardaki bazı köylerden, eski çağlara ait topraktan yapılmış çanak, çömlek, tuğla ile madenî eşya kalıntılarının ortaya çıkmış olması; ilçede yerleşik hayatın çok eski zamanlarda başlamış olduğuna işaret etmektedir. Bilge Umar'ın Türkiye'deki Tarihsel Adlar kitabında Elmasun adının etimolojisi Hititler'den önce Orta Anadolu'ya hakim olan Luwi diline dayandırılmaktadır.

  İlçenin adı, Güneybağ'daki "Güney" ile Karasınır'daki "sınır" kelimelerinin birleştirilmesiyle "GÜNEYSINIR" olarak belirlenmiştir.
Hazırlanıyor...
X