Duyuru

Çöküş
Henüz duyuru yok

Halkapınar Tarihi

Çöküş
X
 
 • Filtrele
 • Zaman
 • Göster
Hepsini Sil
yeni mesajlar

 • Halkapınar Tarihi

  TARİHÇE

  M.Ö. 3000 ile 2000 yılları arasında Anadolu’da kurulan şehir devletlerinden birisi de Ön Hititler tarafindan kurulan ve merkezi ilçenin 4 km güneyindeki Aydinkent (Ivriz) Köyü'nde bulunan Tuvana Krallığı (Tyana Herekleia) şehir devleti olup, bu devlet merkezi Aydınkent (İvriz) olmak üzere M.Ö. 1200 ile 742 yıllari arasinda hüküm sürmüştür.

  Bu krallıktan günümüze halen Aydınkent Köyü'nde bulunan Kral Warpalavas'a ait İvriz Kaya Kabartmasi kalmiştir.
  Tuvana Kralliği'nin yıkılmasından sonra Asurluların egemenliğine geçen Halkapınar pek çok savaşa sahne olmuştur.

  M.Ö. 64 yılında bütün Anadolu ile birlikte Romalılarin eline geçmiş olan Halkapınar, 395 yılında Roma İmparatorlugunun ikiye ayrilmasiyla Doğu Roma (Bizans) İmparatorluğu'nun sınırları içerisinde kalmıştır. Arapların Doğu Roma İmparatoru Heraklius'u yenilgiye uğrattıklari Yermük Savaşından sonra Adana ve Tarsus'tan Toroslara kadar ilerleyen Araplar, Bizans akınlarına mukabil İç Anadolu'ya yapılan akınlar sırasında Bizans’a; Halkapınar'in bir kısmı ile Ereğli'nin gelirini Beytülmal'a gönderilmesini kabul ettirmiştir. Abbasi Devleti'nin zayıflamasıyla tekrar tamamen Bizans hakimiyetine geçen Halkapınar civarındaki kaleleri Bizanslılar bir üs olarak kullanmışlardır.

  Halkapınar, Malazgirt Savaş'ından 6 yıl sonra (1077) Kutalmisoglu Süleyman Sah zamanında Anadolu Selçukluları'nın eline geçmiştir. 1276 yılında Karamanoğlu Mehmet Bey'in Konya'yı almasıyla Karaman Beyliğinin egemenliğine geçen Halkapınar, 1398 yılında Ereğli ile birlikte Osmanlılarin egemenliğine geçmiştir. Daha sonra tekrar Karaman Beyliği'nin ve Memlüklüler'in idaresinde kalan Halkapınar, 1468 yılında Fatih Sultan Mehmet'in Konya'yı almasıyla tamamen Osmanlı İmparatorluğu'nun sınrları içerisinde kalmiştır. Osmanlı İmparatorlugu zamanında bölge askersiz bir saha haline getirilerek, İstanbul'da oturan Darüsseade agasi tarafindan idare edilmistir.

  Kurtuluş savaşından sonra Halkapınar; Konya İli, Ereğli İlçesine bağlı bir nahiye olarak, 1954 yılında kurulan belediye teşkilatı ile de bir Kasaba olarak örgütlenmiştir. İlçenin Zanapa olan eski ismi 1962 yılında degiştirilerek bugünkü Halkapınar adını almıştır.

  Bölgedeki tarim alanlarının verimli bir kısmı 1985 yılında işletmeye açılan İvriz Baraji baraj alanında kalmistir. Bu da halkın bir kısmının Mersin ve Ereğli başta olmak üzere büyük sehirlere göçmesine neden olmuştur.

  09/05/1990 tarih ve 3644 sayili kanunla ilçe olan Halkapınar'in, ilk İlçe Kaymakamı 23.08.1991 tarihinde göreve baslamıştır.

  Bir yerleşim yeri olarak İlçe Türkler tarafindan fetih olunmadan önce şimdiki Karayusuflu ve Büyükdogan Köyleri arasındaki Bizanslilarin kurduğu Anari şehrinde bulunmaktaydı. O dönemde sehrin yerlesim ve yönetim merkezi Anari sehridir. Anari Kralinin çok sevdigi, güzel kizi ölünce adina bugünkü İlçemizde Zengi adinda bir mabet inşaa ettirilir. Halk ayın günlerinde Zengi mabedinde bulunurlarmış. Zengi sözü zaman zaman degişime uğrayarak Zanapa'ya dönüşmüstür. Bölge sık sık istila ve işgallere uğradığından zamanın Zengi mabedi yıkılmıs, tekrar yapılmıs, daha sonra tekrar yıkılmıştır. Yapılan araştırmalarda bütün bunlari ispatlayan bronz bir para bulunmuştur. Paranin bir yüzünde kiz resmi, diger yüzünde ise zengi ibaresi vardir.

  Zanapa adi 1962 yilindan sonra Halkapinar olarak degistirilmistir.
Hazırlanıyor...
X