Duyuru

Çöküş
Henüz duyuru yok

Sahip Ata Külliyesi

Çöküş
X
 
 • Filtrele
 • Zaman
 • Göster
Hepsini Sil
yeni mesajlar

 • Sahip Ata Külliyesi

  Selçuklu veziri sahip Ata Fahreddin Ali tarafından yaptırılan sahip Ata Külliyesi Cami, çifte hamam, türbe, çeşme, hankah ve dükkanlardan oluşan bir yapıdır. Meram‘da İnşasına ilk olarak 1258 yılında başlanan külliye 1283 yılında yenilenerek tamamlanmıştır.

  Camii
  Camii’nin eski Konya surunun Larende kapısı yakınında olması sebebiyle Larende cami olarak da anılmıştır. İlk yapılan cami 1871 yılında yıldırım düşmesi sebebiyle yıkılmış ancak bu yıllarda yenilenerek bugünkü görünümünü almıştır.

  Mimar Kölük tarafından yapılmış olan cami mihrap önü kubbeli olarak yapıldığı düşünülmektedir. Ancak ilk camiye göre yapının birçok yeri değiştirilmiş ve ebatlarında küçültmeler yapılmıştır. Yıldırım düşmesi sonrasında orijinal kısımlardan mihrap, iki yanındaki fil ayağı şeklindeki payandalar, mihrabın yer aldığı duvar ve taç kapı kalmıştır.

  Hankah
  Şeyhin türbesinin bulunduğu geniş programlı tarikat yapılarına hankah ismi verilmektedir. Farsça’dan gelen bu kelime eşik anlamını taşımaktadır. Sahip Ata hankahı 13. yüzyıl hankahları arasında en büyüğü ve en simetriği olarak bilinmektedir.
Hazırlanıyor...
X