Duyuru

Çöküş
Henüz duyuru yok

Taşkent Tarihi

Çöküş
X
 
 • Filtrele
 • Zaman
 • Göster
Hepsini Sil
yeni mesajlar

 • Taşkent Tarihi

  TARİHÇE

  Moğollarla ilişkisi olan Afşarlar, 1051-1220 yıllarında Orta Asya’dan çıkmışlar, Suriye üzerinden gelip, Mut, Silifke, Ermenek ve Karaman havalelerine yerleşmişlerdir.

  Bugünkü Kuzan Mahallesi tarafının o zamanki ormanlık sahası çobanın en çok girdiği ormanlıktır. Bir keçinin her gün dehliz bir yoldan gidip sakalı ıslak olarak çıkması çobanın dikkatini çeker. Keçiyi takibinde güzel bir suyu keşfeder. Akşam oymağında durumu izah eder. Ertesi günü bir grup keşfe çıkar. Bugünkü Ballar Çeşmesi suyunun gözü keşfedilir. Atalarımız karar verirler: Yayla, bağ göç etmekten yorulduk. Yeni keşfettiğimiz suyun etrafına toplanalım, evler yapalım, dirlik düzenlik kurup bir arada yaşayalım derler ve başlarlar evler yapmaya. Orman açılır, evlerde keresteleri kullanılır. Bugün bile evlerimizin içinde kökü yerde kalmış ağaçlar vardır. Böylece atalarımız bir köy haline gelmişlerdir (1150).

  Köy kurulmuş, Piri Bey oymağını toplamıştır.

  Kardaşlarım... Yeni bir yurt edindik, evler yapıp köy kurduk. Bu yurdumuzun da bir adı olmalı. Kendimizi bir bütün olarak köyümüzle tanıtmalıyız.

  Onun bu sözleri oymağı tarafından coşkuyla karşılandı. Oymağın en yaşlısı olan Hacı İbrahim Efendiden bir ad istediler. O da:

  Yeni yurdumuzda bizi huzura kavuşturan çalışkan Pirimizin evlâdı olmadığından, yerini kabul ederse bu köyün adını ve tüm köyü evlât ederek köyümüze Onun adını verelim. Adı Piri Kondu olsun. Köyün adı coşkuyla kabul edilir.

  Yıllar yılları kovalıyor, köy genişliyor ve ahalisi çoğalıyor. Halk çeşitli yerlerde ticarete başlamış. Nesiller değişiyor, nesillerle beraber köyümüzün adı da Pirikondu-Pirilkondu-Pirlevkanda ve Pirlonda olarak değişiyor.

  Tarihte “Pirlerkondu” adıyla tanınan merkezi 1930 yılında Vali İzzet Bey tarafından “Taşkent” adı ile anılan nahiye 4 Temmuz 1987 tarih ve 19507 Sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren 3392 sayılı Kanun gereğince ilçe olup, 11 Ağustos 1988 tarihinde fiilen faaliyete geçmiştir.
Hazırlanıyor...
X