Duyuru

Çöküş
Henüz duyuru yok

Tuzlukçu Tarihi

Çöküş
X
 
 • Filtrele
 • Zaman
 • Göster
Hepsini Sil
yeni mesajlar

 • Tuzlukçu Tarihi

  TARİHİ VE COĞRAFİ YAPISI

  Tuzlukçu İlçesi'nin tarihçesi eskilere dayanır; ama ne zaman ve kimler tarafından kurulduğu hakkında kesin bir bilgi bulunmamaktadır. İbrahim Hakkı Konyalı'nın “Konya İli” adlı kitabında Kanuni Devrinde Tuzlukçu’nun 15 hanelik bir oba olarak yerleştiği görülmektedir. Ancak Tuzlukçu halkının Doğanhisar İlçesi Ketenlik yaylasından gelerek Yazla (Apsarı) yakınlarında Viran veya Ören Tuzlukçu adı verilen mevkide konakladıkları, daha sonra bilinmeyen nedenlerle göç ederek bu günkü Yukarı Mahallede bulunan “Hüyük” ismi verilen tepenin çevresine yerleştikleri bilinmektedir. Yine ikinci kafile olarak da Sultan Dağları eteklerinde yaşayan ve hayvancılıkla geçinen Avşar Türkmenlerinden bir boy gelmiş 1450 yıllarında bu kafile Aşağı Mahalle mevkiine yerleştiği bilinmektedir.

  İlçenin ismi hakkında çeşitli rivayetler vardır. Bir rivayete göre çevre köy ve kasabalardan tuz getirmek için Tuz Gölü’ne giden kervanların konaklama yeri olduğu için “TUZLUKÇU”, diğer bir rivayete göre ise arazinin kıraç ve ağaçsız olması sebebiyle sert esen rüzgarların kaldırdığı tozdan dolayı “TOZLUKÇU” denilmiş ve zamanla değişime uğrayarak “TUZLUKÇU” ismini almıştır.

  Cumhuriyetin ilk yıllarında Akşehir’e bağlı bir köy olan Tuzlukçu, 1929 yılında Aşağı ve Yukarı Tuzlukçu’nun birleşmesiyle Nahiye olmuş, 1949 yılında da Belde olmuştur.

  09 MAYIS 1990 tarih ve 3644 sayılı kanun ile Tuzlukçu Kasabası İlçe statüsüne kavuşmuştur. İlk Tuzlukçu Kaymakamı Cemal Hüsnü KANSIZ 01 Ağustos 1991 tarihinde görevine başlamıştır.

  İlçenin idari sınırları şöyledir: Doğusunda Ilgın İlçesi, batısında Akşehir Gölü, Afyon İli ve Sultandağı İlçesi, güneyinde Akşehir ilçesi, kuzeyinde ise Yunak ilçesi ile çevrilidir.

  İlçe Konya’ya Ilgın yol güzergahından 117 Km, Akşehir ilçesi güzergahından ise 156 Km dir.

  İlçenin Yüzölçümü: Merkez 115 km2 köyler toplamı 489 km2 olmak üzere toplam 604 Km2 dir.

  İlçenin güneybatısında bulunan Akşehir Gölü Konya’nın 3. büyük gölüdür. Denizden yüksekliği 960 metredir. Göl, Konya Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu Tarafından 1992 yılında “Doğal Sit Alanı” ilan edilmiştir.

  İlçenin iklimi tipik karasal iklimdir Yazlar sıcak ve kurak, kışlar soğuk ve yağışlıdır, yer yer sert rüzgarlar hakimdir.

  GELENEK ve GÖRENEKLERİMİZ

  Bayramlardaki gelenekler şöyledir: İlçemizde dini bayramlarda Bayram Namazından hemen önce çocuklar cadde ve sokaklarda gezerek, “Bişi bişi ebemin çürük dişi” “Verene bulgur aşı vermeyene sapan taşı” gibi çeşitli mani ve deyişler söylerler. Bayram Namazına müteakip cemaat birbiriyle bayramlaşır.Daha önceden İlan edilen bir yer ve saatte İlçe protokolü ile bayramlaşılır. Toplu halde yaşlıların bayramı kutlanır . Dini bayramlarda kadınların yapıp genç kızların dağıttığı “BİŞİ” olarak tabir edilen yağda yapılan ekmek Çörek dağıtılır bu ayrıca cenaze evi sahipleri tarafından da yapılan bir gelenektir.

  Milli Bayramlar büyük bir coşku içinde devlet erkanı ve halkın bir araya gelmesiyle kutlanmaktadır.
Hazırlanıyor...
X